Je podcast nové video?

Je podcast nové video?

Zpět na přehled novinek

Rozvíjející se segment audio obsahu nabízí velké možnosti

 

Obsah se vypracoval na jednu z nejpropíranějších složek marketingového mixu. Pomáhá vytvářet dobré vztahy se zákazníky, je zdrojem informací pro média i efektivním pomocníkem nejen pro budování firemní značky. Mezi ostatní obsahové kanály firemní komunikace se rychle dere na výsluní podcast, neboli postaru rozhlasový pořad.

 

O videu už bylo vyzkoumáno mnoho. Například usnadňuje příjem informací a zvýšení prodeje u cílové skupiny o desítky procent, na sociálních sítích je potřeba zaujmout zákazníka v prvních 5 vteřinách, diváci YouTube konzumují videa na mobilním zařízení, video marketing zahrnuje mnoho žánrů, které zákazníky shledávají atraktivními – vlogy, tutoriály, rozhovory, produktová videa, náborová videa a mnoho jiných variant. Data o podcastech jsou zatím nesrovnatelná, ale vzhledem k raketovému růstu podcastových platforem je jasné, že obliba audio obsahu roste. V České republice je tahounem podcastového dění Český rozhlas, nabízí atraktivní a technicky kvalitní obsah mnoha žánrů. Kvalitní oborový podcast ovšem může být přínosem i pro firemní komunikaci a postupně se stává rovnocennou součástí komunikace.

 

Výhody audio obsahu

Absolutně největším plus je koncentrace posluchače. Aktivně se zajímá o téma, věnuje mu soustředěnou pozornost, poslouchá, protože chce. Příležitosti a místa, kde lze audio obsah konzumovat, jsou variabilní. Poslech často tvoří doplněk k jiné činnosti: vaření a ostatní domácí práce, sporty, procházka se psem nebo bez, cestování autem nebo veřejnou dopravou. Audio obsah nahrazuje čtení. I tam, kde se běžně číst nedá.

Podcasty jsou v České republice na vzestupu, trh není zdaleka nasycen a nabízí velké možnosti. S trochou odvahy lze říci, že každé téma si může najít své publikum a pomoci vám se etablovat jako špičkový expert ve svém oboru. Podcast lze snadno konvertovat také do formy videa na YouTube a získat tak další komunikační kanál.

 

Jak a proč podcast vytvořit?

Při plánu zařadit podcast do firemního marketingového mixu je třeba si stanovit stejně jako u jiných marketingových aktivit cíl a strategii. Odpovězte si na prosté otázky:

 

Kdo je naším ideálním klientem?

Komu prodáváme nebo koho obsluhujeme, je klíčová znalost každého byznysu. Kdo to je? Kam chodí nakupovat? Sportuje? Má rád psy nebo rybičky?

 

Jaká je jeho zkušenost a jak ji můžeme zlepšit?

Jak se mu u vás ve firmě líbilo? Byl spokojený s nákupem nebo službami? Vrací se? Nebojte se svých zákazníků zeptat.

 

Jak se podcast hodí do naší strategie?

Využijeme tento formát naplno? Bude součástí ucelené komunikace na sociálních sítích, webu i offlinu?

 

Proč by měli zákazníci poslouchat?

Nabídnete jim návody na použití? Nebo poznatky z vašeho oboru, které přispějí k jejich kvalitě života?

Důkladně promyslet koncept, naplánovat témata i výrobu podcastu je nezbytné předem.  Varianty žánru jsou rozmanité, mohou se pohybovat od „obyčejného“ rozhovoru přes vyprávění nebo čtení až po dramatizaci. Klíčovou složkou pro firemní podcast je příprava a dobrý plán. Přistupte k němu stejně jako k jinému plánování obsahu.

 

  1. Atraktivní téma

Zákazníkům/posluchačům přináší objevné, užitečné informace nebo řešení jejich problému. Je třeba zachovat ucelený tone of voice, který je v souladu s vaším komunikačním stylem.

 

  1. Udržitelný formát

Zvolte formu, která bude dlouhodobě únosná. Pokud víte, že máte omezený rozpočet, neplánujte 50 hodinových dílů dramatu s herci, ale vyrobte rozhovor nebo monolog s jednoduchou znělkou. Ideální délka je kolem 30 minut.

 

  1. Kvalitní moderátor

Nemusíte platit profesionální hvězdu z rádia, hostitelem (anglicky host) může být přímo váš odborník a zvát si své kolegy, kteří mají k tématu co říci.

 

  1. Platforma pro distribuci

Vyberte službu, pomocí níž budete svůj podcast distribuovat a promyslete i variantu distribuce na vlastních kanálech (web, sociální sítě). Oblíbených platforem je hodně, každý uživatel je snadno najde ve svých aplikacích.

 

Kvalitnímu obsahu, budování komunity a jejího aktivního zapojení je třeba mu věnovat stejnou pozornost jako výrobě reklamy do televize. Svěřte jeho tvorbu našemu týmu a získejte tak čas na další důležité věci.

Vyhovuje vám spíše dlouhodobá a pravidelná spolupráce nebo bychom vám mohli pomoci na jednotlivém projektu?